Czarnków - oficjalna strona miasta - HALA SPORTOWA - otwarcie.
 
www.czarnkow.pl - HALA SPORTOWA - otwarcie.


UROCZYSTE OTWARCIE

11 października 2003 r.
odbyło się uroczyste, oficjalne otwarcie
hali sportowej przy Publicznym Gimnazjum w Czarnkowie.


Hala na miarę marzeń

Sobota 11 października br., była dniem szczególnym dla mieszkańców Czarnkowa. Tego dnia bowiem nastąpiło uroczyste otwarcie hali widowiskowo - sportowej przy Publicznym Gimnazjum. Ziściły się marzenia nie tylko uczniów, ale całego społeczeństwa miasta.

Uroczystość rozpoczęła się na dziedzińcu przed halą sportową, gdzie dyrektor Publicznego Gimnazjum w Czarnkowie Grzegorz Staniszewski powitał licznie przybyłych gości. Byli wśród nich: senator Tadeusz Rzemykowski, poseł Romuald Ajchler, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Stefan Mikołajczak, wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Zenon Kułaga, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Pile Bożenna Stankiewicz, starostowie powiatu Wiesław Maszewski i Bogdan Tomaszewski, burmistrz Czarnkowa Franciszek Strugała, przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Chwarściank, przedstawiciele Kuratora Oświaty w Poznaniu, duchowieństwa, władz gminnych, wykonawcy, dyrektorzy szkół i przedszkoli, prezesi firm i przedsiębiorstw, radni miejscy i powiatowi oraz wielu, wielu innych, których nie sposób wymienić.

Po powitaniu gości, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonali: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Stefan Mikołajczak, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Pile Bożenna Stankiewicz, starosta powiatu Wiesław Maszewski oraz burmistrz Czarnkowa Franciszek Strugała. Poświęcenia obiektu dokonał ks. dziekan Stanisław Tomalik w towarzystwie ks. proboszcza Krzysztofa Wróbla. Po tych doniosłych chwilach, poproszono gości o zajęcie miejsc w hali sportowej. Jako pierwszy, głos zabrał gospodarz miasta Franciszek Strugała. Powitał zgromadzonych gości i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pięknego obiektu. Mówił o trudnościach, jakie trzeba było pokonać przy realizacji tego zadania. Nie krył zadowolenia, że udało się je pokonać i możliwe jest przekazanie hali społeczeństwu miasta. A jest się z czego cieszyć.
Hala sportowa jest nowoczesnym obiektem, spełniającym wszelkie standardy bezpieczeństwa. Boisko sportowe ma wymiary 44x22 m i posiada podłogę sportową powierzchniowo - elastyczną. Na sali sportowej zamontowano dwie kurtyny grodzące, umożliwiające podział na 3 boiska treningowe. Sala przystosowana jest do gier zespołowych, wyposażona w łatwo montowany lekki osprzęt. Dużą zaletą jest przystosowanie akustyczne, które obniżyło efekt pogłosu z 11 do 1,5 sekundy. Sala dysponuje 407 miejscami siedzącymi, zespołem 6 szatni z umywalniami i natryskami. W kondygnacji piwnicznej znajduje się siłownia z pełnym wyposażeniem z której jednocześnie może korzystać 30 osób. Do dyspozycji jest również dwufunkcyjna sala ćwiczeń korekcyjnych, pełniąca funkcję auli szkolnej. Cały obiekt jest w pełni przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Na zakończenie swego wystąpienia burmistrz Franciszek Strugała w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miasta Zdzisława Chwarścianka, przekazał dyrektorowi gimnazjum Grzegorzowi Staniszewskiemu symboliczny klucz do hali i pamiątkową tablicę. Po wystąpieniu burmistrza, głos zabrali zaproszeni goście. Gratulowali władzom miasta i dyrekcji szkoły pięknego obiektu. Wielu z nich przekazało na ręce dyrektora szkoły upominki i środki finansowe na wyposażenie hali.

Po części oficjalnej młodzież zaprezentowała bardzo atrakcyjny program sportowo - artystyczny który wykazał, że w hali można uprawiać wszystkie dyscypliny sportu. Rozegrano również mecz siatkówki, pomiędzy drużyną gimnazjalistów a oldboyami. Końcowym akcentem uroczystości był pokaz w wykonaniu 130 dziewcząt, które z kolorowych plansz utworzyły wielki herb Czarnkowa.

Marek Ambicki

"Echa Nadnoteckie" nr 41 z 14 października 2003 r.

Franciszek Strugała - burmistrz Czarnkowa
Społeczeństwo Czarnkowa, od dawna oczekiwało takiego obiektu. O potrzebie budowy mówiło się już na początku lat dziewięćdziesiątych. Wówczas jednak były inne cele do zrealizowania, może bardziej przyziemne, ale potrzebne dla społeczeństwa. Sprawa wróciła, kiedy przejęliśmy szkoły od administracji rządowej. Nastąpiło połączenie dwóch szkół podstawowych, a samorząd miasta zobowiązał się do poprawy bazy dydaktycznej powstałej szkoły, w tym budowy nowoczesnej hali sportowej. Środki na dokumentację techniczną, zaplanowaliśmy już w budżecie miasta na rok 1998. We wrześniu 1999 roku, uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. 18 września 2001 roku nastąpiło przekazanie placu budowy, a 13 grudnia 2001r. nastąpiło uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego. Oczywiście nie wspomniałem o wielu trudnościach i przeszkodach na jakie napotykaliśmy podczas realizacji tej inwestycji, ale uważam, że nie czas i miejsce na to. Dzisiaj wszyscy cieszymy się z oddania tego pięknego obiektu do użytku. Budowa hali, była największą i najbardziej kosztowną inwestycją na rzecz sportu w dziejach naszego miasta. Hala cieszyć będzie nie tylko gimnazjalistów, ale również mieszkańców Czarnkowa i okolic. Wierzę, że będzie tętniła życiem od rana do wieczora i wychowają się tutaj prawdziwe sportowe talenty.

Grzegorz Staniszewski - dyrektor czarnkowskiego gimnazjum
Oddanie hali widowiskowo - sportowej przy naszym gimnazjum, to dla nas wielkie szczęście i radość. W końcu po wielu latach pracy w bardzo trudnych warunkach, sytuacja ulegnie radykalnej zmianie. Wreszcie będzie możliwość przeprowadzenia wszystkich zajęć wychowania fizycznego w zamkniętych pomieszczeniach, oczywiście jeżeli zaistnieje taka potrzeba. Obiekt jest bardzo dobrze przygotowany i wyposażony z czego jesteśmy bardzo zadowoleni i szczęśliwi, chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to dla nas dodatkowe wyzwanie w sensie organizacyjnym. Zdajemy sobie sprawę, że zagospodarowanie tego obiektu musi nastąpić w taki sposób, aby wszyscy mieszkańcy byli zadowoleni. To im ma służyć przede wszystkim oddana hala. Opiekunami płyty głównej są Jan Staszczyk i Marek Jarosz, a siłowni Edward Skawiński. Są to osoby, do których należy zgłaszać wszelkie propozycje zagospodarowania i wykorzystania obiektu. Serdecznie wszystkich zapraszam do korzystania z hali.

Wiesław Stułka - nauczyciel wychowania fizycznego w czarnkowskim gimnazjum
Uważam, że hala pojawiła się w najbardziej odpowiednim momencie. Do tej pory pracowaliśmy w bardzo trudnych warunkach. Proszę sobie wyobrazić zajęcia wychowania fizycznego jednocześnie czterech klas na sali gimnastycznej o wymiarach 17,5X10,0 m. Przychodzą do nas uczniowie ze szkół podstawowych, gdzie mieli dużo lepsze warunki. Byli zawiedzeni tym, co u nas zastali. Nie mogli rozwijać nabytych już umiejętności. To było przykre zarówno dla nas nauczycieli, jak i dla uczniów. W rywalizacji pomiędzy szkołami powiatu czy województwa, nie mieliśmy możliwości osiągania znaczących wyników. To również efekt bardzo skromnych warunków lokalowych, jakimi dysponowaliśmy do tej pory.

Rafał Chworostiany - uczeń II kl. gimnazjum
Hala sportowa jest nam bardzo potrzebna. Daje nam nowe możliwości rozwijania się w różnych dyscyplinach sportowych. Nie będziemy jak do tej pory, uzależnieni od warunków pogodowych. Bez względu na porę roku, można w niej będzie prowadzić treningi i zajęcia sportowe. Hala z pewnością wykorzystana będzie nie tylko przez uczniów naszej szkoły, lecz przez wszystkich mieszkańców Czarnkowa. Cieszy mnie, że odbywające się w hali zawody i imprezy sportowe, będzie mogła oglądać liczna grupa kibiców. Sądzę, że wiele dyscyplin stanie się bardziej popularnych i zyska wielu zwolenników.
Marek Ambicki

"Echa Nadnoteckie" nr 41 z 14 października 2003 r.
Relacja fotograficzna - promocja@czarnkow.pl

Proszę kliknąć na zdjęciu aby je powiększyć

Opis obiektu:
 • kubatura - 17.450 m3
 • powierzchnia zabudowy - 1.742 m2
 • wysokość - 7,7 m do 12,0 m
 • boisko o wymiarach - 44 x 22 m
 • siłownia z wyposażeniem w stanowiska dla 30 osób
 • boisko z wyposażeniem do:
  - siatkówki
  - koszykówki
  - piłki ręcznej
  - piłki nożnej halowej
  - tenisa
 • podział hali kotarami na 3 boiska do prowadzenia niezależnych lekcji wychowania fizycznego
 • wyposażenie w sprzet gimnastyczny
 • hala wyposażona jest w wentylację
 • zastosowano wygłuszenie hali w celu sprawnego prowadzenia lekcji wf - znaczenie zminimalizowano efekt pogłosu.


  Proszę kliknąć na zdjęciu aby je powiększyć
  dodano przez: promocja@czarnkow.pl

  © Urząd Miasta Czarnków - promocja@czarnkow.pl.
  Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020.
  Optymalizacja dla MS Internet Explorer wersja 5.0 i nowsze, NetScape Navigator 4.5 i nowsze.
  Strona kodowa ISO-8859-2. Zalecana rozdzielczość 800x600.