Czarnków - oficjalna strona miasta - Nagroda Przyjaznego Brzegu dla Czarnkowa




 
www.czarnkow.pl - Nagroda Przyjaznego Brzegu dla Czarnkowa


Relacja video z uroczystego wręczenia "Nagrody Przyjaznego Brzegu" dla Miasta Czarnków, którą odebrał burmistrz Miasta Czarnków Franciszek Strugała, podczas Targów "Wiatr i Woda" w Warszawie 5 marca 2011r.



Nagroda Przyjaznego Brzegu dla Miasta Czarnków

Nagroda Przyjaznego Brzegu ma na celu pokazanie dobrych praktyk i najlepszych inicjatyw zmierzających do poprawy stanu brzegów polskich rzek i jezior zarówno w sferze inwestycyjnej, jak i promocyjnej. Przyznanie Nagrody jest jednorazowym wyróżnieniem dla najbardziej aktywnych na tym polu. Konkurs od siedmiu lat organizuje Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną, Polskim Związkiem Żeglarskim, Polskim Związkiem Kajakowym i innymi partnerami. Po raz pierwszy w historii tego konkursu odbył się on pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki. Jury zweryfikowało 37 zgłoszeń do Nagrody Przyjaznego Brzegu za rok 2010. W pracach jury, któremu przewodniczy Sekretarz Generalny ZG PTTK Andrzej Gordon, a sekretarzem jest Mirosław Czerny, poza przedstawicielami PTTK uczestniczyli też delegaci Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Infrastruktury, Polskiej Organizacji Turystycznej, Polskiego Związku Żeglarskiego oraz dotychczasowi laureaci "Grand Prix- Przyjaznego Brzegu." Uhonorowanie laureatów siódmej edycji konkursu "Nagroda Przyjaznego Brzegu" odbyło się podczas Targów WIATR i WODA, 5 marca br. w Centrum EXPO XXI w Warszawie. Tłumy zwiedzających, media branżowe i solidnie przygotowani do sezonu wystawcy byli świadkami uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Grand Prix za rok 2010 jako nagrodę ufundowaną przez Ministra Sportu i Turystki otrzymał Związek Gmin "Jeziorak" za systemowe podejście do spraw turystyki i ekologii. W ramach realizacji projektu finansowanego ze ZPORR, Związek Gmin "Jeziorak" stworzył pierwszy w Polsce kompleksowy system odbioru nieczystości płynnych i stałych z marin. W ramach systemu wybudowano 27 marin przystosowanych do obsługi turystów wypoczywających nad wodami jeziora Jeziorak.

Lista nagrodzonych i wyróżnionych była długa, ale na uwagę zasługuje fakt, że do zacnego grona laureatów dołączyła również Gmina Miasta Czarnków. Nagrodę Przyjaznego Brzegu za rok 2010 oraz nagrodę dodatkową Polskiej Organizacji Turystycznej przyznano Miastu Czarnków za nową przystań na Szlaku Noteci. Oficjalne oddanie do użytku przystani wodnej w Czarnkowie zaplanowano na 11 lipca, podczas rejsu "Pętla Wielkopolska 2011" (XXXIII Ogólnopolski Rodzinny Rejs Żeglarsko- Motorowodny PTTK i PZŻ).








Budowa przystani wodnej na Noteci w mieście Czarnków jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie szlakami wodnymi w Polsce. Przystań wodna budowana jest na trasie E 70, będącej jedynym połączeniem śródlądowym pomiędzy Odrą i Wisłą. W ramach prowadzonej inwestycji zrealizowane zostały zadania: bagrowanie basenu portowego dla uzyskania odpowiedniej głębokości żeglownej w całym basenie portu, przygotowanie terenu, wykonanie infrastruktury podziemnej niezbędnej dla funkcjonowania obiektu, wybudowanie budynku kapitanatu portu z zapleczem socjalnym, wybudowanie budynku magazynowego, wybudowanie SLIP'u do wodowania łodzi i jachtów, ponadto w ramach inwestycji przewidziano budowę dróg wewnętrznych, ciągów pieszych, parkingów, oświetlenia terenu, ogrodzenia, założenie zieleni, małej architektury, przygotowanie i zagospodarowanie miejsca na pole biwakowe oraz ognisko, wydzielenie miejsca gromadzenia odpadów stałych z budową ogrodzenia. Na wyposażeniu obiektu przystani będą m.in.: stojaki na rowery i kajaki, koła ratunkowe, pompy do opróżniania zbiorników ściekowych niezbędne do obsługi przypływających i cumujących jednostek pływających. Dzięki realizacji projektu świadczone będą kompleksowe usługi: gastronomiczne, szkutnicze, przechowywanie łodzi, slipowanie, usługi czarterowe łodzi motorowych, usługi związane z infrastrukturą socjalną. Oprócz tego, na terenie lub w pobliżu przystani zlokalizowany zostanie sklep żeglarski, sklep z artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Na terenie przystani nabyć można będzie przewodniki, mapy, poradniki, broszury, ulotki, pocztówki. Zakłada się, że przystań stanie się centrum kulturalno- sportowo- rekreacyjnym Czarnkowa i jego głównym produktem turystycznym. Projekt realizowany jest dzięki uzyskanemu w roku 2010 dofinansowaniu - w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007- 2013, Działanie 6.1. "Turystyka." Podczas debaty dla laureatów konkursu- co czynić, by polskie brzegi były przyjazne?- Burmistrz Czarnkowa - Franciszek Strugała, Prezes Związku Miast i Gmin Nadnoteckich, podziękował za Nagrodę Przyjaznego Brzegu dla Miasta Czarnków i dodał, że traktuje tę Nagrodę jak wyróżnienie dla całego Stowarzyszenia. Przystanie wodne to "bramy" do bogatej oferty turystycznej regionu. Miasto Czarnków buduje bowiem jedną z przystani na szlaku, ale należy zauważyć, że zaawansowane są też inwestycje prowadzone przez inne gminy należące do Związku Miast i Gmin Nadnoteckich. Chociażby w Gminie Drawsko na dzień przed otwarciem przystani wodnej w Czarnkowie również zaplanowano otwarcie przystani zrealizowanej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007- 2013. Partnerem w obu projektach jest Związek Miast i Gmin Nadnoteckich z siedzibą w Nakle nad Notecią ( Laureat Nagrody Przyjaznego Brzegu za rok 2008 ).

Laureaci VII edycji Konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu:
Grand Prix Nagroda Ministra Sportu i Turystyki: Związek Gmin "Jeziorak" - za systemowe podejście do spraw turystyki i ekologii. Nagrody:
1. Klub Żeglarski LOK Popiel w Kruszwicy - za przystań i brzegi przyjazne dla wszystkich wodniaków.
2. Spółka Mazury PTTK - za innowacyjność w tworzeniu oferty dla turystów.
3. Dom Rybaka w Starej Pasłęce - za przystań będącą godną wizytówką Zalewu Wiślanego.
4. Pensjonat Bobrowy Dwór w Smrocku - za godzenie biznesu, turystyki i ekologii.
5. Fundacja AVE w Warszawie - za Wisłę zwracaną Warszawiakom.
6. Stowarzyszenie "Transgraniczny Klaster Turystyczny: szlak wodny Berlin- Szczecin- Bałtyk" - za skuteczne kreowanie międzynarodowej drogi wodnej.
7. "Szkwał" - pismo Wrocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego- za promocję turystyki wodnej, sportu i rekreacji.
8. Urząd Miasta w Tarnobrzegu - za przemianę kopalnianego wyrobiska w atrakcję turystyczno-rekreacyjną: Zbiornik Machowski.
9. Urzšd Miasta Czarnków - za nową przystań na Szlaku Noteci.
10. Urząd Miasta i Gminy w Ślesinie - za inwestycje, których większe miasta mogą pozazdrościć.
11. Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty z siedzibą w Karlinie - za inwestycje w kajakarstwo, stające się regionalnym czystym "przemysłem".

Nagrody specjalne:
1. Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego - za trudną sztukę godzenia ekologii z turystyką.
2. Firma Conspan - za technologiczne nowatorstwo dające czystą wodę.

Nagrody honorowe - imienne:
1. Andrzej Kornaszewski (Kruszwica) - w podziękowaniu za wychowanie tysięcy już żeglarzy.
2. Zbigniew Ptak (Gdańsk) - za pracę by Żuławy, Pomorze, Noteć nie wstydziły się Europy.
3. Jerzy Wcisła (Elbląg) - za lata pracy czyniącej Zalew Wiślany i Kanał Elbląski przyjaznymi.
4. Bartłomiej Włodkowski (Warszawa) - za kierowanie nieszablonowymi przedsięwzięciami wodnymi.
5. Zbigniew Zbroja (Szczecin) - za osiągnięcia naukowe i praktyczne dla polskich wód.

Więcej informacji na www.teraznotec.pl; www.rzekanotec.pl; www.polskieszlakiwodne.pl .

Hanna Forbrich Dyrektor Biura Związku Gmin i Miast Nadnoteckich


FOTOGALERIA:


fot. i zamieszczono na stronie przez: Grzegorz Wójcik - promocja@czarnkow.pl



© Urząd Miasta Czarnków
Optymalizacja dla MS Internet Explorer wersja 5.0 i nowsze, NetScape Navigator 4.5 i nowsze oraz Mozilla Firefox
Strona kodowa ISO-8859-2.
Zalecana rozdzielczość 1024x768.